Kopterit.net

Helikopterit => Kopterivalmistajat => E-Sky Sähkökopterit => Aiheen aloitti: kopterifriikki - 26 Heinäkuu, 2011, 18:12:47

Otsikko: Suoritetaan Beltin päärattaan yksisuuntalaakerin irrotusta kaikille jäsenille
Kirjoitti: kopterifriikki - 26 Heinäkuu, 2011, 18:12:47
Sorvailin itselleni lyöntityökalut jolla saadaan irrotettua Beltin ja muidenkin samankokoisten kopujen päärataan yksisuuntalaakeri.
Minulle oli jäänyt vanhoja sileitä Beltin rattaita varastoon Beltti-vainaalta ja otin sieltä nyt yhden laakerin käyttöön kun T-Rexissä on samankokoinen. Eihän se mikään Ameriikan temppu ole mutta ilman työkalua melko vaikea homma. Siinä säästää muutaman Euron kun ottaa vanhasta rattaasta laakerin aina irti ennenkuin heittää sen saunanpesään.

Eli siis isoon kirjekuoreen vanhat rattaat, pienempi kirjekuori takaisinlähetykseen postimerkkeineen sekä vastaanottajan yhteystiedot.
Jos homma kiinnostaa, annan YV:nä osoitteen johon rattaat voi lähettää.
Työ ei maksa mitään, laakereita irroittaa 5 minuutissa ainakin 30 kpl joten työ ei ole iso kunnon vehkeillä. Ajattelin vain jelpata Belttimiehiä, kun itsellä niitä rattaita meni ihan solkenaan.
Muoviseos siinä on ehkä vähän liian pehmeä ja silloin yhtään käyttövirhettä ei saa tehdä.