Kopterit.net

Multikopterit => Flight controllerit => Aiheen aloitti: Mazza - 22 Syyskuu, 2013, 21:58:19

Otsikko: Edulliset kontrollerit
Kirjoitti: Mazza - 22 Syyskuu, 2013, 21:58:19
Noita ~20€ kontrollereita on hirmuinen määrä. On HK MCB, MultiWii, HK KK, DX KK yms., ja kaikista vielä tietysti useita eri versioita. Mistä ihmeestä aloitteleva harrastaja tietää, mikä niistä kannattaa valita? Kun selvästikin kontrollerilla ja kontrollerilla voi olla niin todella suuret erot, vaikka hinta huitelisi samoissa lukemissa.

Tarkoitus olisi rakentaa budjettivehje halvan kameran kuskailuun, jolla saisi hieman tutustuttua tuohon ilmakuvaukseen ja samalla saisi uskoteltua vaimolle, että kyllä tämä oikeasti kannattaa. ;)

Eli mikään taitolento ei kiinnosta, kunhan kone on (hinta huomioiden) mahdollisimman vakaa. Rungoksi olen ajatellut noin 450-millistä.
Otsikko: Vs: Edulliset kontrollerit
Kirjoitti: varis - 22 Syyskuu, 2013, 22:44:32
KK 2 ainakin toimii tohon tarkoitukseen, ja 450 tai 550 runko.
Otsikko: Vs: Edulliset kontrollerit
Kirjoitti: Tucho - 22 Syyskuu, 2013, 22:54:45
No jos nyt kärjistetään niin vaihtoehtoja on muutama;

Ostaa halpa kontrolleri ja halvat muut kamat, torppaa pari kertaa ja hinta on 600 euroa.

Ostaa kalliimpi kontrolleri ja semihyvä runko + muut kilkkeet. Ei torppaa ja hinta on 600 euroa.

Tai sitten jos haluaa työssä säästää niin Phanttomia tilaukseen. 600 euroa :D

Hinta on sama, oman työn osuus eri.

KK2.0 on helppo ohjelmoida oman näytön ansiosta. Mutta muista ei oo kokemusta...
Otsikko: Vs: Edulliset kontrollerit
Kirjoitti: Tinsak - 22 Syyskuu, 2013, 23:13:57
Ja Phantomiahan saa ainakin Videovarusteesta hintaan 469€ ja powerkit, jossa on 3 lisäakkua maksaa 538€.
Otsikko: Vs: Edulliset kontrollerit
Kirjoitti: Mazza - 22 Syyskuu, 2013, 23:16:09
No, meneehän tämä vähän offin puolelle, mutta mulle ei ihan aukene, miten noparit, runko tai moottorit aiheuttaa torppauksia. Kyllä se kontrolleri taitanee olla näissä se merkityksellisin.

Tarkoitus on saada quadi ilmaan satasella. Siihen vielä päälle kasa varapotkureita ja muuta pientä, niin ei siinä kauheisiin pääse hinnat nousemaan - ainakaan 600 euroon :D

Mankka (TH9X) ja akut toki löytyy jo hyllystä, eihän sitä ihan kaikkea satkulla saiskaan.
Otsikko: Vs: Edulliset kontrollerit
Kirjoitti: Tucho - 22 Syyskuu, 2013, 23:52:06
Kontrolleri on suurimmassa osassa siinä käyttäjän ja moottoreiden välissä, mutta;

Potkurit, varsinkin halvat sellaiset, tykkäävät antaa periksi kun tarpeeksi kiusaa konetta.

Moottorit voivat zipata, joko kokonaan tai sitte niistä voi hajota laakerit.

ESC:it poksuvat miten sattuu.

Tokihan näitä sattuu sekä "laatumerkeille" että halvemmillekin, mutta itselläni olisi jotenkin varmempi olo lennellä kun on "luotettavat" kamat kiinni koneessa.

Niin se runko; Halpa (vanerinen esim.) hajoaa torpatessa helpommin kun kallis (vaikkapa joku DJI:n muovivartinen tai tämän kopio)

Mutta itse asiaan, ite suosittelisin tota KK2.0 kontrolleria, tai oli kai siitä joku uusikin versio jo olemassa.
Siksi kun muista en mittään tiijä eli aika hatarin perustein ;)
Otsikko: Vs: Edulliset kontrollerit
Kirjoitti: Mazza - 23 Syyskuu, 2013, 00:24:22
Tulee vahvasti mieleen yks lennokkifoorumin 1:4 Corsair, joka on rakennettu suunnilleen parhaista osista, mitä maa päällään kantaa ja muutaman lennon välein se on nokka turpeessa remonttia odottamassa. Ei se tuplattu radioyhteys kaiken maailman varoitusvaloillakaan pelastanu radiohäiriöltä :-\  Tai autopuolella jonkun erän Mamban noparit, joita paloi tusina yhtä kopiota kohden. Mulla on sekä auto- että lennokkisähköt pelkkää halpaa kiinalaista, ja ainoa moitetta saava on kasi-krossarin 10€/15kg ohjausservo, jonka keskipiste vaeltaa. Mutta juu, ostaisin mielellään kalliimpaakin, mutta opintotuella rivarinpätkää maksavan täytyy vähän tinkiä.

DX:n valikoimista löytyy KK V5.5, mutta siinä ei ole näyttöä... Mikäköhän se on? Tuo 2.0 tuntuu olevan kyllä sen verran kehuja saanut, että kai siitä saa kelvon kontrollerin minun käyttöön.

Rungon ajattelin itse väsätä alumiinista, hiilikuidusta ja jalakset sopivasti joustavasta muovista. Vai onko nuo makkaratehtaan halvimmat muovirungot mistään kotoisin?
Otsikko: Vs: Edulliset kontrollerit
Kirjoitti: Mazza - 14 Lokakuu, 2013, 19:05:10
KK2.0 tilattu. Tuskin siinä kovin pahasti mönkään menee. Vaihtoehtona oli KK5.5, joka lienee kuitenkin aloittelijalle huonompi vaihtoehto.
Otsikko: Vs: Edulliset kontrollerit
Kirjoitti: varis - 14 Lokakuu, 2013, 19:35:48
KK2:een kannattaa flashata epävirallinen firmware. Olisiko siinä kuvausvirityksessä ollut lisänä säätöjä gimbaalille. (1.6++ taas kiinnostanee enemmän acro-lentäjiä.)

KK2:n etu on se, että on tällä foorumilla hyvin suosittu. Apu siis lähellä  ;)
Otsikko: Vs: Edulliset kontrollerit
Kirjoitti: PetriK - 15 Lokakuu, 2013, 08:55:50
KK2.0 tilattu. Tuskin siinä kovin pahasti mönkään menee. Vaihtoehtona oli KK5.5, joka lienee kuitenkin aloittelijalle huonompi vaihtoehto.

KK2.0 on hyvä valinta. Itsellä on n. 250e budjettikopteri tuolla kyseisellä laudalla ja hyvin lentää... korkealla ja kovaa :)
Otsikko: Vs: Edulliset kontrollerit
Kirjoitti: Luigi Cravatto - 16 Lokakuu, 2013, 22:15:42
KK 2.0 oli minullakin ensimmäisen multin ensimmäinen lauta ja helppo kuin mikä. Mutta jos ei PC:n käyttöä asetuksiin vierasta niin eipä ole HKPilot Mega V 2.5:kään mitenkään turhan vaikea.
Otsikko: Vs: Edulliset kontrollerit
Kirjoitti: Mazza - 12 Syyskuu, 2014, 20:37:56
Pieniä kiireitä on pidellyt, mutta tuossa hetki sitten tilailin KK2.15:n. Toivottavasti ei kovin metsään mennyt.
Sent from my menneen talven Lumia 520 using Tapatalk
Otsikko: Vs: Edulliset kontrollerit
Kirjoitti: Nurffe - 20 Syyskuu, 2014, 20:37:04
Halpa ja hyväksi todettu, naze32 ;) Vaatii toki usbipiuhan säätämiseen (ja tietokoneen / androidin), mutta hyvin usein lentää plugnplaynä jo siedettävästi

abusemark.com valmistaja ja aika moni rc-kauppa myy ympäri palloa noita. Readymaderc:llä oli esim 25usd hintaan myynnissä noita kun pari päivää sitten vilkuilin (acro versio)
Otsikko: Vs: Edulliset kontrollerit
Kirjoitti: .jon - 25 Syyskuu, 2014, 14:37:42
Hobbyking alkoi myymään virallisesti hyväksyttyä OpenPilot CC3D-kontrolleria lyömättömään hintaan:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__65885__Openpilot_CC3D_Flight_Controller_With_Cable_Set_Fully_Authorized.html (http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__65885__Openpilot_CC3D_Flight_Controller_With_Cable_Set_Fully_Authorized.html)

Lisätietoa lankusta: http://www.openpilot.org/products/openpilot-coptercontrol-platform/ (http://www.openpilot.org/products/openpilot-coptercontrol-platform/)

Ihan kaikentyyppiseen ilmakuvaukseen näistä edullisista kontrollereista ei ole, kun niistä puuttuu GPS ja sen mukanaan tuomat ominaisuudet (position/altitude hold/loiter, POI jne)- vauhdikkaaseen FPV-ja LOS-lentoon taas sopivat erinomaisesti. Naze ja CC3D on suosituimmat FPV-lankut.

Omassa F450ssä on CC3D, ja kokemukset on varsin positiivisia, toimi suoraan purkista ja tarkka säätäminen laadukkaan Ground Control Station-softan ja TxPIDin (mankasta) avulla on helppoa. Foorumituki toimii, kunhan englanti on hallussa.

Ilmakuvaukseen parempi vaihtoehto voisi olla FC-maailman iPhone, eli DJI Naza-M V2 gepsillä. OpenPilot-projektin toinen kontrolleri Revolution toimii myös gpsin kanssa, jos DJI:n flyaway-maine hirvittää, eikä pieni lisänäpräy pelota, on myös vähän halvempi. Linux-ja robottihenkisille APM (Ardupilot Mega) tai viimeisin kehitysversio ADR Pixhawk, massipäälliköille sitten DJI:n ammattisarjan Wookong tai A2.