Kopterit.net
UUSI HARRASTAJA, aloita tästä => Multikopterit - Aloittelijan kysymykset ja vastaukset => Aiheen aloitti: Pete Phantom 4 - 22 Elokuu, 2017, 01:44:25
-
Reilu kuukausi sitten Dji Phantom 4 laskeutui n. puolen metrin korkeudelta kukkapenkkiin toinen laskeutumisteline reunakivetyksen päälle ja toinen laskeutumisteline kukkapenkin pohjalle. Jäi siis sinne rehujen keskelle n. 45 asteen kulmaan. Propellit kukanvarsissa.
Päällisin puolin ei näy mitään vaurioita. Koekäytin kopteria ilman propelleja; toiminta vaikutti normaalilta ja moottoriääni myös.
Vaihdoin varmuuden vuoksi uudet propellit ja leijutin kopteria varoavasti matalalla. Kaikki tuntuu toimivan normaalisti paitsi: kopteri ei nouse 30m korkeammalle, eikä lennä 50m pidemmälle, vaikka olen monta kertaa vaihtanut maksimirajat suuremmiksi. Olen myös vaihdellut edestakaisin beginner modesta sport modeen, mutta ongelma ei poistu.
Kuitenkin kopterin nopeus tuntuu toimivan sport mode tilassa.
Löytyykö joltain ongelmaan ratkaisua?
-
Moro! Mun kaverilla on toi sama ongelma, mut koitas päivittää kaikki hardwaret uusiimpiin firmiksiii, GO app, Kopteri ja ohjain jos voit.
-
Kiitos vastauksesta!
Noin pähkäilinkin tekeväni. En vain heti löytänyt, mistä pääsisin päivittämään ja homma jäänyt vaiheeseen. Saiko se sun kaverisi ongelman korjattua jo?
Pete
-
Ei ole kokeillut vielä. Ja uskon että ongelmaa ei ole fyysisesti vaan ohjelmistossa.
-
Kirjaudu ulos dji-tililtäsi ja sitten kirjaudu takaisin sisään. Auttaa usein tuohon limittiin.
TP.