Kopterit.net
Helikopterit => Kopterivalmistajat => Align Sähkökopterit => Aiheen aloitti: sarama - 17 Toukokuu, 2009, 18:11:49
-
Pitäis laittaa tilaukseen akkuja, liittimiä, silikonikaapelia, ym. kilkkeitä. Minkäs tyyppisiä liittimiä tässä pitäis ajoakussa käyttää, että ei sula käsiin ja riittäälö 2,5mm2 silikonikaapeli, vai pitäiskö olla jo 4 mm2. Akuiksi ajattelin ensalkuun noita Alignin omia 6s2p5200 pakkoja jokusen, niillä päässee alkuun. Laturi on tietenki toinen juttu, Bantamin BC6-10 on todennäköisin, ehdottakaa suunnilleen saman hintaluokan muita vaihtoehtoja
-
Deans liittimet ovat hyviä, mutta vain aidot. Myös align mukana tulevat siniset ovat vähintään yhtä hyviä. Mihin tarvitset lisää silikonijohtoa?
-
HC deansit o parempia ku aidot, sopivan jäykät ja uritetut...
-
Mulla on myös sieltä tilattuja kopioita, eivät vaan oikeen sovellu kuussataseen, sulavat kiinni.
-
... ja uritetut...
Uria kontakteissa vai jossain muualla? Eli todellista kosketuspintaa vähemmän? --> korkeampi resistanssi --> enemmän lämpöä --> sulavat siis matalammilla virroilla kuin alkuperäiset?
Onko kaksi tärkeintä asiaa paremmat: kytkentäresistanssi vähemmän ja ovatten tarpeeksi tiukkoja?
- IlkkA
-
Uria on siinä muoviosassa. Elikkä akun irrotus on helpompi kun ei luista niin paljon.
-
Uria on siinä muoviosassa. Elikkä akun irrotus on helpompi kun ei luista niin paljon.
Tuo onki noissa Deanseissa aika ärsyttävä ominaisuus. Oikea Deans "Ultra Plug" varsinkin istuu kiinni ku tauti, ote pinnat on todella pienet ja tasaista liukasta muovia. Käytännössä menee sitten johdoista repimiseks välillä se irrottaminen... >:( Jostain ulkomaan foorumilta bongasin, et joku oli polttanu juottimella uria noihin Deansseihin. En ole kokeillu moista.
-
Mä olen tehnyt sellaisen kompromissin, että noparinpäähän vedän aina aidon deansin ja akkuihin kiinanliittimen. Virrankulutukset ovat tosin vasta pahimmillaa olleet tuossa 65A huitukoilla. Sellainen virta ei hitsautumista ole aiheuttanut.
Sehän voi olla, että riittää kun toinen metallipinta ei ole helposti sulavaa.
Nythän nuo hobbykingin akut ovat alkaneet tulla tuommoisilla bullet-tyyppisillä, ihan pätevänoloinen liitinratkaisu sekin. Pienemmät bulletit minulla ainakin noparin ja motin välillä on ja hyvin sietää virtaa.
Ei vaan jaksaisi alkaa liitinsulkeisiin kun on noita vermeitä kerääntynyt.
EDIT: Niin, piti vielä huuruilla, että onkos noita liittimiä testattu viimeaikoina puolueettomasti jossainpäin inttervebbiä?